BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Турски грађани данас гласају на председничким и парламентарним изборима

Турски грађани данас гласају на председничким и парламентарним изборима
14.05.2023. год.
На председничким изборима учествују три кандидата

 

Више од 64 милиона турских држављана гласаће на председничким и парламентарним изборима данас, 14. маја.


Избори су посебни делом и по томе што се одржавају у години када Република Турска обележава 100 година постојања.

Бирачка места биће отворена од 8.00 до 17.00 часова, по локалном времену. Укупно ће бити постављено 191.884 гласачких кутија у земљи и иностранству.

Дописници ТАСС-а у Анкари и Истанбулу јавили су да је неколико дана пре гласања појачано обезбеђење како би се осигурало да грађани безбедно остварују своје право да гласају.

На председничким изборима учествују три кандидата. Кандидат треба да добије више од 50% да би избегао други круг. Међутим, локални политички стручњаци виде могућност другог круга, који ће, у овом случају, бити одржан 28. маја.

Председнички кандидати
 
Актуелни председник Реџеп Тајип Ердгоан, који је лидер Партије правде и развоја, сматра се фаворитом. На челу Турске је од 2003. године, прво као премијер, а од 2014. као председник. Ердоган је познат по својим конзервативним ставовима и решености да повећа независност своје земље у кључним областима, као што су одбрамбена индустрија, енергетика и економија. Он се залаже за блиске везе са Русијом, посебно у енергетској и одбрамбеној сарадњи, упркос разликама око питања са Западом.

Његов главни ривал је Кемал Киличдароглу, лидер главне опозиционе странке – Републиканске народне странке. То је најстарија политичка партија у Турској, коју је основао Мустафа Кемал Ататурк, први председник и оснивач модерне Турске Републике.

Киличдароглу је упорни критичар председника Ердогана и његове политике, посебно његових ставова о демократији и људским правима. Киличдароглу се залаже за ближе везе са Европском унијом и Сједињеним Државама и опрезно приступа односима са Русијом.

Синан Оган је кандидат који представља десничарску Алијансу предака. Он је критиковао и Ердогана и Киличдароглуа, тврдећи да нису били у стању да реше проблеме са којима се Турска сада суочава. Оган је познат по својим националистичким ставовима и позивима на активније турско војно мешање у Сирији. Он је такође критиковао Русију, тврдећи да њена војна операција у Сирији и подршка сиријском председнику Башару Асаду представљају претњу по безбедност Турске.

Могућност другог круга
 
Како се приближавају председнички избори, истраживања јавног мњења указују на све активније ривалство између кандидата.

Непосредно пре гласања, главни изборни орган Турске, Врховни изборни савет, саопштио је да неће поништити гласове за Мухарема Инџеа, који је повукао своју кандидатуру. Према турском експерту Нецати Озкану, ова одлука је учинила да други круг буде вероватнији, јер би било ком од кандидата теже да прикупи потребну количину гласова.

Међутим, два главна претендента - Ердоган и Киличдароглу - апсолутно су уверени да би савладали противника у првом кругу.

Дописник ТАСС-а, који је у петак посетио опозициони митинг у Анкари, Киличдароглу и његове присталице су носили беџеве са позивом да се „заврши у првом кругу“.

У међувремену, Ердоган, који је присуствовао митингу у Истанбулу у суботу, такође је изјавио да је сигуран да ће победити у првом кругу и позвао своје присталице да „дају све од себе” да постигну овај циљ и да га „остваре на бирачким местима”. Према његовом мишљењу, резултати гласања ће послати поруку председнику САД Џо Бајдену, који је пре неколико година изразио подршку Киличдароглуу.

Парламентарни избори
 
Заједно са председничким гласањем, грађани Турске ће бирати и чланове Велике народне скупштине, једнодомног турског парламента. Укупно 36 партија бори се за посланичка места.

Ердоганова Партија правде и развоја удружила је снаге са Партијом националистичког покрета и происламском конзервативном Партијом новог благостања како би формирала Народну алијансу.

Опозиција је створила сопствену Националну алијансу, која се састоји од Републиканске народне странке, националистичке Добре странке (предвођена бившом министарком унутрашњих послова Мерал Акшенер) и происламске партије Фелисити. Коалиција такође укључује три странке десног центра: Демократску странку, Странку будућности (коју је формирао бивши премијер Ахмет Давутоглу, који је био на функцији између 2014. и 2016.) и Партију демократије и прогреса (предвођен Али Бабачаном, који је био министар спољних послова 2007-2009).

Три савеза малих партија покушаће да освоје посланичке мандате - Савез рада и слободе, Алијанса предака и Савез социјалистичких снага.
 
 

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti

Извор: ТАСС



  • Извор
  • Танјуг
  • © AP Photo / Ali Unal/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков

Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Амерички државни секретар Антони Блинкен данас се, у оквиру посете Кини, састао са министром спољних послова Ванг Јијем и кинеским председником Си Ђинпингом. Једна од тачака дневног реда била...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА